optimalizace PageRank.cz
aktualizováno: 28.11.2018 16:37:36 

Chov exotického ptactva

Andulka vlnkovaná

 

 

 

 ANDULKA VLNKOVANÁ Melopsittacus undulatus

                                                                                                                                                                                                                   

VÝSKYT:   Austrálie                                                                                                                    

 

Andulky jsou velice společenští ptáci.Můžeme je chovat po párech (v klecích), nebo ve velkém hejnu (voliéra).Základem pro úspěšný chov je získání bezvadných jedinců,kteří jsou základem pro úspěšný chov těchto populárních papoušků. Co rozumíme pod slovem bezvadný?     Je to pták zdravý,silný,dobře vyvinutý,bez hrubých vad,z dobrých rodičů,kteří nejsou nositeli dědičných vloh pro některá onemocnění.   Stručně řečeno:z odchovu svědomitého chovatele!!                             Nákup ptáků je vždy věcí důvěry.Obchody nejsou nejvhodnějším místem nákupu ptáků určených pro chov.                                                      

 Nejvhodnější dobu k nákupu ptáků považuji konec léta a začátek podzimu.Nejlepší chovné ptáky si každý chovatel nechává,ale rád nabídne jejich odchovy.

Andulky jsou nejznámější ptáci chovaní v zajetí.Dají se ochočit a při velké trpělivosti se NĚKTERÉ mohou naučit napodobovat slova (mluvit).

 Základní potravou andulek v přírodě je travní semeno v různém stupni zralosti.Andulky potřebují  také   proteiny,glycidy,tuky,minerální látky a vitamíny,  

Nesmí jim chybět ani písek na trávení a vaječné skořápky.

 Jako potravu dávám červené a žluté proso,senegalské proso,loupaný oves a někdy lesknici.        

 V období hnízdění jim přidávám vaječnou míchanici a zelené krmení a naklíčené zrní.Více o potravě naleznete v samostatné  sekci KRMENÍ.

Hnízdí velice snadno v uzavřených budkách o velikosti 25 cm x 20 cm x 20 cm.(v x š x h).Mají-li ptáci vhodné prostředí pro hnízdění,cca do dvou týdnů od zavěšení budek můžeme očekávat první vajíčko.       Další vajíčka snáší samice obden a jejich počet může být od 2 do 12 vajec.Samička zasedne již po snesení prvního vajíčka.V odborné literatuře píší,že ji sameček nestřídá,ovšem z vlastních zkušeností vím,že jsou i jedinci,kteří samičce pomáhají se zahříváním vajec.                   Mláďata se líhnou po 18 až 21 dnech postupně každý druhý den.Zdravá mláďata vylétají z budky asi po 30 dnech,zcela opeřená a schopná létat. Ozobí mláděte je růžové,později bílé s modrým nádechem a teprve ve stáří 3 až 4 měsíců můžeme bezpečně podle ozobí určit pohlaví..      

           

 

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

               

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist